Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Ukrajina - základní informace

Oficiální název: Ukrajina
Hlavní město: Kyjev
Počet obyvatel: 48,5 mil.
Rozloha: 603 700 km2
Měna: 1 hřivna  = 100 kopejek
Úřední jazyk: ukrajinština

Obyvatelstvo
Ukrajina je národnostně velmi pestrá. Tři čtvrtiny obyvatelstva jsou Ukrajinci. Velmi početnou menšinou jsou pak Rusové, kteří zde zůstali z dob existence Sovětského svazu. Nejvíce jich žije v oblasti Krymu, Luhanské, Doněcké a Charkovské oblasti. Výraznou menšinu tvoří také Rumuni žijící především v Bukovině. V kraji Budžak najdeme kromě Ukrajinců a Rusů také besarabské Bulhary a Gagauzy. Menšina Maďarů obývá Zakarpatí, kde žijí také Rusíni a Huculové. Převažujícím náboženstvím je pravoslavné křesťanství. Po celé Ukrajině bylo rozšířeno židovství, které zde tvoří menšinové náboženství. Je zde poměrně velké procento ateistů. V zemi je 98% gramotnost.

Ekonomika
Zásadním problémem v hospodaření Ukrajiny je její vysoká zadluženost, hospodářská kriminalita a velká míra korupce. Od roku 1992 se v zemi rozvíjí tržní hospodářství, ale kvůli komunistické vládě to jde jen velmi pomalu. Ukrajina má kvalitní černé půdy vhodné pro zemědělskou výrobu. Využívá se celých 72% území. Hlavními zemědělskými výrobky jsou brambory, pšenice, ječmen, cukrová řepa, kukuřice, slunečnice, maso a mléčné výrobky. Na jihu je rozšířeno vinařství. Chová se skot, ovce, kozy, prasata, drůbež, koně a důležitý je také rybolov. Jsou zde také bohaté zásoby nerostných surovin jako černé uhlí, hnědé uhlí, ropa, zemní plyn, železná ruda, uran, rtuť nebo magnezit. Na Ukrajině došlo k rozvoji strojírenství, automobilového, chemického a kovozpracujícího průmyslu.

Dějiny a kultura
Na Ukrajině se kdysi rozkládala Kyjevská Rus, která vznikla spojením východoslovanských kmenů. Její území sahalo až k Baltskému moři. Když se Kyjevská Rus rozpadla, vytvořilo se několik knížectví. Území bylo pod nadvládou Poláků i Litevců až se v 17. století připojilo k Rusku. To začalo se silnou rusifikací oblasti a z některých částí Ukrajiny si udělalo průmyslové centra. V roce 1917 vznikla Ukrajinská sovětská republika, která se později přeměnila na Ukrajinskou národní republiku. V roce 1922 byla ale opět a definitivně připojena ke Sovětskému svazu. V roce 1991 byla vyhlášena v zemi nezávislost, v roce 2004 tzv. oranžová revoluce, díky které se dostal k moci současný prezident Viktor Juščenko, který je nadějí pro rozvoj Ukrajiny.

Geografie
Ukrajina se rozkládá ve východní Evropě a hraničí s Ruskem, Slovenskem, Moldavskem, Rumunskem, Polskem a Běloruskem.  Povrch je tvořen převážně Východoevropskou nížinou, která se střídá s pahorkatinou o výšce asi 300 metrů. Na jihozápadě najdeme Karpaty, které se táhnou do výšek až 2000 metrů. V zemi je poměrně hustá říční síť, důležitou řekou je Dněpr a Doněc. Na jihu je Ukrajina omývána Černým a Azovským mořem a najdeme zde rovinaté stepi. Na poloostrově Krym roste typická subtropická vegetace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko