Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Ukrajina

Oficiální název: Ukrajina
Hlavní město: Kyjev
Počet obyvatel: 48,5 mil.
Rozloha: 603 700 km2
Měna: 1 hřivna  = 100 kopejek
Úřední jazyk: ukrajinština

Obyvatelstvo
Ukrajina je národnostně velmi pestrá. Tři čtvrtiny obyvatelstva jsou Ukrajinci. Velmi početnou menšinou jsou pak Rusové, kteří zde zůstali z dob existence Sovětského svazu. Nejvíce jich žije v oblasti Krymu, Luhanské, Doněcké a Charkovské oblasti. Výraznou menšinu tvoří také Rumuni žijící především v Bukovině. V kraji Budžak najdeme kromě Ukrajinců a Rusů také besarabské Bulhary a Gagauzy. Menšina Maďarů obývá Zakarpatí, kde žijí také Rusíni a Huculové. Převažujícím náboženstvím je pravoslavné křesťanství. Po celé Ukrajině bylo rozšířeno židovství, které zde tvoří menšinové náboženství. Je zde poměrně velké procento ateistů. V zemi je 98% gramotnost.

Ekonomika
Zásadním problémem v hospodaření Ukrajiny je její vysoká zadluženost, hospodářská kriminalita a velká míra korupce. Od roku 1992 se v zemi rozvíjí tržní hospodářství, ale kvůli komunistické vládě to jde jen velmi pomalu. Ukrajina má kvalitní černé půdy vhodné pro zemědělskou výrobu. Využívá se celých 72% území. Hlavními zemědělskými výrobky jsou brambory, pšenice, ječmen, cukrová řepa, kukuřice, slunečnice, maso a mléčné výrobky. Na jihu je rozšířeno vinařství. Chová se skot, ovce, kozy, prasata, drůbež, koně a důležitý je také rybolov. Jsou zde také bohaté zásoby nerostných surovin jako černé uhlí, hnědé uhlí, ropa, zemní plyn, železná ruda, uran, rtuť nebo magnezit. Na Ukrajině došlo k rozvoji strojírenství, automobilového, chemického a kovozpracujícího průmyslu.

Dějiny a kultura
Na Ukrajině se kdysi rozkládala Kyjevská Rus, která vznikla spojením východoslovanských kmenů. Její území sahalo až k Baltskému moři. Když se Kyjevská Rus rozpadla, vytvořilo se několik knížectví. Území bylo pod nadvládou Poláků i Litevců až se v 17. století připojilo k Rusku. To začalo se silnou rusifikací oblasti a z některých částí Ukrajiny si udělalo průmyslové centra. V roce 1917 vznikla Ukrajinská sovětská republika, která se později přeměnila na Ukrajinskou národní republiku. V roce 1922 byla ale opět a definitivně připojena ke Sovětskému svazu. V roce 1991 byla vyhlášena v zemi nezávislost, v roce 2004 tzv. oranžová revoluce, díky které se dostal k moci současný prezident Viktor Juščenko, který je nadějí pro rozvoj Ukrajiny.

Geografie
Ukrajina se rozkládá ve východní Evropě a hraničí s Ruskem, Slovenskem, Moldavskem, Rumunskem, Polskem a Běloruskem.  Povrch je tvořen převážně Východoevropskou nížinou, která se střídá s pahorkatinou o výšce asi 300 metrů. Na jihozápadě najdeme Karpaty, které se táhnou do výšek až 2000 metrů. V zemi je poměrně hustá říční síť, důležitou řekou je Dněpr a Doněc. Na jihu je Ukrajina omývána Černým a Azovským mořem a najdeme zde rovinaté stepi. Na poloostrově Krym roste typická subtropická vegetace.

Podkarpatská Rus a východní Slovensko jako brána na východ

Podkarpatská Rus a východní Slovensko jako brána na východ

Cestovat na evropský východ znamená pro většinu lidí stále ještě něco velmi podivného. Toto poznávání už vyhledávají jen melancholické duše milující snad romantickou, avšak dávno k vymření odsouzenou epochu lidských dějin. Poslední dobou se ale objevuje zájem k pohlédnutí na východoevropské kultury trochu jiným způsobem. A takových zájemců stále přibývá. Co se dá stihnout za pět dní v autobuse?

celý článek

 

Kyjev – matka ruských měst

Kyjev – matka ruských měst

Kyjev je hlavním a největším městem Ukrajiny, které má svým návštěvníkům skutečně co nabídnout. Může se pochlubit bohatou historií i zcela specifickou atmosférou. Bez nadsázky je možné Kyjev označit za jedno z nejhezčích evropských měst. Aby člověk poznal všechny krásy, které nabízí, musel by ve městě strávit alespoň měsíc.

celý článek

 

Černobyl - do epicentra jaderné katastrofy

Černobyl - do epicentra jaderné katastrofy

Skoro každý ví o katastrofě v ukrajinském Černobylu z dubna 1986, která se považuje za největší jadernou havárii v dějinách. Výbuch si vyžádal evakuaci 350 000 lidí a způsobil smrt téměř milionu lidí po celém světě. Tento pomyslný hřbitov, na který nebylo možné po desetiletí vstoupit, se dvacet let po katastrofě otevírá pro veřejnost.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko